Arvutivõrgu haldus ja monitooring

  • Spiceworks – http://www.spiceworks.com/ . Suurepärane arvutivõrgust ülevaade ja monitooring – mis masinad-seadmed ja mis IP-dega üldse võrgus on, mis tarkvara on installeeritud. Takkapihta oskab monitoorida ka masinate olemasolu ning tarkvara installi (a’la kui keegi installib endale Yahoo Toolbari, siis admin saab häire). Korjab serverite mured kokku, hoiab andmete ajalugu ja näeb trende (kettamahtude kasv jms), joonistab ka võrgu skeemi ja võrguseadmetel näitab portide peal koormust. Exchange osas näitab postkastide mahu omanike top5. Ahjaa, isegi miski algeline helpdesk on sel ka olemas. Makeuseof on sellest softist väikese review teinud – http://www.makeuseof.com/tag/free-network-monitoring-software-with-spiceworks/ ja ka Redmonk – http://www.redmonk.com/cote/2009/01/19/spiceworks35/ . Install on ka imelihtne – tal on suisa oma www-server kaasas. Kui masinas on juba miski www-server (IIS, Apache) 80 pordi peal tiksumas, siis sellest pole lugu – pakub kenasti siis muu pordi peale ennast.
  • Monitooringu osas kasutakse ka selliseid tarkvarasid nagu Nagios, Zabbix ja  OpenNMS. Nagiose käimaajamine on veidi pusimist (sh tekstipõhiste konfifailide kruttimine), aga muidu üsna võimas vahend. Zabbix näeb seevastu hea välja (ajaxi-põhine), kuid konfimine samuti kohati segadust-tekitav. OpenNMS kohta on kuulda ka palju positiivset.
  • Väga mugav out-of-box vidin on ka ManageEngine OpManager – 10 node on tasuta, edasised tasulised võimalused on päris head.
  • Suht piiratud võimalustega (ping, SNMP), aga samas suht lihtne ja ülevaatlik tarkvara on SNMP Tools – http://www.digigrupp.com/snmptools/ , mis on muide eestlaste tehtud (nende kodukalt leiab muidki kasulikke vidinaid).
  • Monitooringusoftidest saab kõige parema ülevaate Wikipedia võrdustabelist – http://en.wikipedia.org/wiki/Network_monitoring_comparison .
  • UltraVNC SC – http://www.uvnc.com/addons/singleclick.html . Kaughaldus, ei vaja tööjaama installi.
  • Pycron (http://www.kalab.com/freeware/pycron/pycron.htm) – viisakas Crontab Windowsi masinale
  • Nirsoft utiliidid – http://www.nirsoft.net/ . Mitmesugused IT admini ja IT spetsi jaoks kasulikud utiliidid – paroolid, skaneerimine jms
  • Karen’s Power Tools – http://www.karenware.com/ . Mitmesugused kasulikud utiliidid.
  • Sysinternals utiliidid – http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/default.aspx . Mitmesugused IT admini jaoks kasulikud utiliidid. Nt BgInfo – kuvab desktopil masina nime ja tema parameetrid.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga